Ostatnio bardzo popularne stały się torty w stylu drip cake, czyli polane czekoladą która ściekając po bokach tworzy coś na kształt czekoladowych sopli. Mnie również porwała ta moda i postanowiłam na urodziny zrobić sobie taki drip cake.
Żeby otrzymać efekt drip cake trzeba przygotować ganache, czyli nic innego jak połączenie śmietanki i czekolady.
Czas wykonania: 15 min
Składniki:
- 100 g czekolady deserowej
- 100 – 120 g śmietanki kremówki 30 %
* Proporcje polewy drip na różne wielkości tortownic:
W przypadku dripu z gorzkiej czekolady duże znaczenie ma zawartość kakao w czekoladzie. Im więcej kakao ma czekolada tym więcej śmietanki będzie potrzebne do dripu. Przykładowo do czekolady która ma 50 % masy kakaowej dodaję 100 g śmietanki, a do takiej, która ma 74 % już 120 g śmietanki.
Zacznij od proporcji 1:1 i obserwuj jak wygląda polewa, najlepiej zrób próbę na torcie i sprawdź jak zastyga. Jeśli jest za gęsta dodaj trochę śmietanki, jeśli za rzadka dodaj kostkę lub kilka czekolady.
Wykonanie:
Czekoladę połam na mniejsze kawałki. Śmietankę podgrzej, prawie do momentu zawrzenia. Zalej czekoladę gorącą śmietanką i odstaw na kilka minut. Następnie wymieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Jeśli polewa jest za chłodna i czekolada nie chce się rozpuścić, podgrzej ją w kąpieli wodnej.
Pozostaw polewę do ostygnięcia, nie może być gorąca bo rozpuści masę ale nie może być też zimna bo nie spłynie po bokach tylko od razu zastygnie. Ganache powinno być lekko ciepłe, natomiast ciasto musi być dobrze schłodzone w lodówce lub w zamrażalniku jeśli chcesz skrócić czas.
Kiedy wszystko ma już odpowiednią temperaturę możesz przystąpić do najbardziej ekscytującej części – dekorowania swojego tortu. Jest wiele sposobów żeby zrobić drip cake, ja najpierw wylałam część czekolady na środek tortu, rozprowadziłam ją szpatułką pozwalając aby w niektórych miejscach delikatnie spłynęła na boki. Drip dokończyłam za pomocą specjalnej butelki do dekorowania (takiej jak dyspenser do sosów) ale możesz też wykorzystać filiżankę zakończoną dzióbkiem lub zwykłą łyżkę. Użyj czegoś co pozwoli Ci kontrolować ilość wylewanej czekolady aby otrzymać sople o takiej długości jakiej chcesz.
Obejrzyj wideo, w którym pokazuję jak zrobić drip z ciemnej czekolady:
A teraz pora na sam tort:)
Tort zrobiłam na czekoladowym biszkopcie przełożonym masą śmietanową z białą czekoladą, do tego maliny i konfitura z czarnej porzeczki. To było pyszne:)
Biszkopt (średnica 18 cm):
- 5 jaj
- 120 g cukru
- 100 g mąki
- 30 g kakao
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
* Proporcje na biszkopt w różnej wielkości tortownic:
* Średnia wysokość tortownicy to 7,5 cm.
Wykonanie:
Wymieszaj mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Żółtka oddziel od białek. Białka ubij ze szczyptą soli, gdy piana zacznie się robić sztywna, zacznij stopniowo dodawać cukier. Następną porcję cukru dodaj dopiero gdy poprzednia się rozpuści. Dodaj żółtka i krótko zmiksuj na mniejszych obrotach. Odstaw mikser i resztę składników połącz za pomocą szpatułki. Ciasto wylej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 160° przez ok. 50 min, do suchego patyczka. Po upieczeniu pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
* Biszkopt możesz też upiec w obręczy cukierniczej, która jest na tyle wysoka że boków nie trzeba wykładać papierem do pieczenia. Ta obręcz zwana też rantem cukierniczym ma jeszcze dodatkową zaletę, ma regulowaną średnicę, więc tak naprawdę zastępuje kilka różnych tortownic, czyli oszczędza miejsce w szafkach. Oprócz tego idealnie nadaje się do składania tortu, boki wychodzą równe i dzięki temu tynkowanie jest dużo mniej pracochłonne.
Zajrzyj do wpisu: Jak zrobić idealny biszkopt kakaowy, tam znajdziesz więcej wskazówek oraz wideo z instrukcjami.
Masa śmietanowa do przełożenia tortu:
- 500g śmietany kremówki
- 250g serka mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru / 20 g
- 1 czekolada biała / 100 g
- 1 łyżka żelatyny / 8 g
* Proporcje składników na masę śmietanową potrzebnych na różne wielkości tortownic:
Wykonanie:
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej lub w mikrofali, odstaw do ostygnięcia. Żelatynę zalej niewielką ilością zimnej wody (tylko tyle żeby przykryła żelatynę), pozostaw do napęcznienia na ok. 5 min. Następnie do żelatyny wlej kilka łyżek mleka i rozpuść na małym ogniu lub w mikrofali. Pozwól aby trochę przestygła. Wlej żelatynę do czekolady i połącz do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli całość zacznie się ważyć lub przypominać coś niezbyt apetycznego dolej zimnego mleka lub śmietanki i dalej mieszaj.
Śmietankę, serek mascarpone i cukier puder ubijaj do uzyskania sztywnej masy. Tutaj pisałam jak dobrze ubić śmietanę. Następnie dodaj czekoladę i krótko wymieszaj mikserem.
Uwaga: żelatyna jest opcjonalna, szczególnie polecam ją użyć jak są wysokie temperatury lub jak tort będzie długo przewożony. Można zamiast żelatyny użyć fix do bitej śmietany.
Składniki dodatkowe:
- sok z czarnej porzeczki – nasącz (możesz dodać do niego alkohol np. wódkę, brandy)
- konfitura z czarnej porzeczki
- 150g malin
Wykonanie tortu:
Z biszkoptu odkrój górną wypukłą część, resztę podziel na trzy równe warstwy. Przygotuj tortownicę, w której będziesz robić tort (tę samą co do upieczenia biszkoptu), wyłóż ją papierem do pieczenia lub najlepiej sztywną folią plastikową wystającą ponad krawędzie tortownicy. Tort będzie wysoki i dodatkowe ścianki bardzo ułatwią Ci zadanie. Na dnie tortownicy ułóż pierwszą warstwę biszkoptu i nasącz ją sokiem z czarnej porzeczki, do tego celu najlepiej użyć butelki do sosów lub pędzelka albo zwykłej łyżki. Użyj tyle nasączu ile wydaje Ci się słuszne, weź pod uwagę wilgotność biszkoptu, jeśli jest suchy dodaj więcej soku.
Masę śmietanową przełóż do worka cukierniczego bez końcówki i wyciśnij ją tworząc okrąg przy krawędzi. Powstały w ten sposób środek wysmaruj grubą warstwą konfitury. Całość przykryj kolejną warstwą masy śmietanowej, następnie powciskaj w nią połowę malin.
Przykryj to wszystko drugim blatem biszkoptu (zalecam użycie tutaj pierwszej od góry warstwy i dodatkowo odwrócenie jej do góry nogami aby tort po skończeniu był jak najbardziej poziomy). Przyciśnij mocno biszkopt żeby wszystko dobrze się połączyło. Powtórz poprzednie czynności tworząc drugie piętro tortu. Pozostaw trochę masy żeby posmarować ostatnią warstwę biszkoptu, dzięki temu zbierzesz wszystkie okruszki. Tak przygotowany tort wstaw do zamrażalnika aż masa nieco stężeje.
Masa do tynkowania i dekoracji (cream cheese):
- 200 g masła
- 200 g cukru pudru
- 200 g serka kremowego (np. Delikate z Biedronki)
* Proporcje składników na masę do tynkowania potrzebnych na różne wielkości tortownic:
Wykonanie:
Masło utrzyj z cukrem do białości. Następnie dodaj serek i połącz na wysokich obrotach. Otrzymaną masę przełóż do worka cukierniczego lub za pomocą szpatułki nakładaj na tort. Użyj swojej inwencji w dekorowaniu tortu masą, możesz to zrobić na gładko (jak w moim przypadku) lub wykonać wzory za pomocą szpatułek, łyżek lub innych narzędzi. Jeśli chcesz wykonać jakieś różyczki, gwiazdki czy inne ozdoby na górze tortu zostaw trochę masy na później (lub zrób to teraz jeśli nie robisz dripu). Gotowy tort wstaw do zamrażalnika do ponownego schłodzenia, na ok. godzinę.Resztę dekoracji zrób wg własnego uznania, jeśli chcesz zrobić drip, opis masz na początku wpisu.
Moje uwagi i spostrzeżenia:
- Masa śmietanowa z mascarpone z tego przepisu lubi się ważyć, trzeba pamiętać o odpowiedniej temperaturze poszczególnych składników. Prostsza wersja to po prostu dobrze ubita śmietanka z mascarpone plus ewentualnie śmietan-fix. Tort z taką masą to na przykład tort szwarcwaldzki z wiśniami.
Zobacz też: Jak zrobić kolorowy drip na tort