Przepis na biszkopt – najlepszy

Biszkopt jest podstawowym ciastem do zrobienia wielu tortów i innych wypieków, najczęściej przekładanych masami. Przepis który Wam udostępniam wyrasta naprawdę wysoki, można go podzielić na trzy a nawet cztery blaty. Z tego przepisu oraz wskazówek poniżej, dowiecie się jak upiec tradycyjny biszkopt, który zawsze wychodzi!

Czas przygotowania: 30 min

Czas pieczenia: 30-35 min

Zobacz komentarze

 

YouTube player

 

Składniki: (na tortownicę 18 cm)

 • 4 jajka M
 • 100 g cukru (1/2 szklanki)
 • 100 g mąki (2/3 szklanki)
 • 20 g skrobi ziemniaczanej (czubata łyżka)
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia (4 g)

Proporcje składników na różne wielkości tortownic:

biszkopt tortownice proporcje

* Średnia wysokość tortownicy to 7,5 cm.

* Biszkopt z podanej proporcji można przekroić na trzy blaty.

Proporcje składników na różne wielkości prostokątnych blaszek:

biszkopt blaszki proporcje ok

*  Średnia wysokość blaszki to 5,5 cm.

* Biszkopt z podanej proporcji można przekroić na trzy blaty.

Przygotowanie:

 • Spód tortownicy o średnicy 18 cm wyłóż papierem do pieczenia.

* Nie ma potrzeby wykładać boków tortownicy papierem do pieczenia, ciasto zrobione według powyższej receptury (jajka rozmiar M), powinno sięgać ok. 3/4 wysokości tortownicy. Taka ilość ciasta gwarantuje, że biszkopt nie wyleje się poza tortownicę w trakcie pieczenia. Biszkopt możesz też upiec w rancie cukierniczym, wtedy również wyłóż papierem do pieczenia tylko dno.

 • Oddziel białka od żółtek.

* Białka po oddzieleniu powinny ważyć ok. 130 g.

 • Białka ubijaj mikserem aż piana zacznie robić się biała.
 • Stopniowo dodaj cukier po 2 łyżki, miksując aż do rozpuszczenia się każdej porcji.
 • Dodaj żółtka i krótko zmiksuj.
 • Przesiej suche składniki do miski z masą jajeczną i wymieszaj szpatułką.
 • Przelej do tortownicy i wyrównaj wierzch.
 • Piecz ok. 30-35 min w temperaturze 160 -165°C (grzałka góra-dół), do suchego patyczka.
 • Pozostaw do całkowitego ostygnięcia, a następnie przekrój na 3 lub 4 blaty.

Wskazówki:

 1. Nie dodaj kolejnej porcji cukru zanim poprzednia się nie rozpuści. Żeby sprawdzić czy cukier się rozpuścił, weź niewielką ilość piany i potrzyj ją między palcami, jeśli nie wyczujesz drobinek pod palcami, cukier się rozpuścił.
 2. Biszkopt możesz upiec dzień wcześniej i przechowywać go w lodówce owinięty w folię spożywczą. Tak przechowywany biszkopt łatwiej się kroi.
 3. Do zrobienia biszkoptu użyj świeżych jajek. Żeby sprawdzić czy jajko jest świeże wrzuć je do naczynia z wodą, jeśli opadnie na dno jest świeże, jeśli wypłynie na powierzchnię, jest nieświeże.

Zobacz też przepis na biszkopt czekoladowy/kakaowy oraz przepis na biszkopt bez proszku do pieczenia!

biszkopt najlepszy blaty

Przeczytaj poniższe wskazówki i dowiedz się dlaczego biszkopt opada, jak go przechowywać i jak pociąć biszkopt na równe blaty:

Dlaczego biszkopt opada?

Źle ubite białka.

Jeśli cukier nie rozpuści się w białkach, biszkopt prawdopodobnie nie wyjdzie. Ubijaj białka aż pod opuszkami nie będą wyczuwalne kryształki cukru.

Niewłaściwa temperatura pieczenia.

Biszkopt upieczony w zbyt niskiej temp. może opadać, szczególnie jeśli góra ciasta nie zdążyła się właściwie utwardzić. Taki biszkopt pomimo, że upieczony do suchego patyczka będzie opadał.

Musisz sprawdzić jak grzeje Twój piekarnik, być może będzie potrzeba zwiększenia temp. lub ustawienia ciasta bliżej górnej grzałki. Pamiętaj, że biszkopt po wyciągnięciu z piekarnika powinien mieć twardą górną powierzchnię, jeśli jest bardzo miękki, wręcz piankowy, z dużym prawdopodobieństwem opadnie.

Biszkopt nie powinien być też pieczony w zbyt wysokiej temp. Może to spowodować zbyt szybkie utwardzenie góry ciasta, co przeszkodzi w prawidłowym rośnięciu ciasta.

Standardowa temperatura pieczenia biszkoptu to 160-165°C na funkcji grzanie góra-dół.

Z tym problem zetknęłam się sama po przeprowadzce do nowego mieszkania i co za tym idzie do nowego piekarnika 🙂 Nagle wszystkie biszkopty zaczęły mi opadać, niezależnie czy zrobiłam je z proszkiem czy bez, ani jakiej użyłam receptury. Żaden ale to żaden biszkopt mi nie wychodził! Więc oczywiście jak to ja: przystąpiłam do eksperymentu!

Okazało się, że powód nie wynikał z błędnego sposobu wykonania, użycia niewłaściwej receptury czy utracenia genu dobrej cukierniczki (uff…), po prostu grzałka górna w moim nowym piekarniku grzeje słabiej i góra biszkoptu się nie dopiekała. Po kilku modyfikacjach i dopasowaniu temperatury pieczenia, biszkopty znów mi wychodzą jak malowane!

Opisując moją historię, chcę zwrócić Twoją uwagę na tak prozaiczną rzecz jak piekarnik. Być może biszkopty lub inne ciasta opadają Ci nie ze względu na zły przepis czy to, że „nie masz ręki do pieczenia”, a po prostu dlatego że Twój piekarnik grzeje trochę inaczej niż standardowo. Polecam Ci gorąco sprawdzić jak to jest z Twoim piekarnikiem, trochę poeksperymentować i nauczyć się jaka temperatura, poziom piekarnika czy funkcja będzie najlepsza w Twoim przypadku.

W czym robić biszkopt?

Naczynie do ubijania białek powinno być całkowicie suche i odtłuszczone, podobnie jak ubijaczki do miksera. Tłuszcz może przeszkodzić w dobrym ubiciu białek, dlatego tak ważne jest, aby podczas oddzielania białek od żółtek, do miski z białkami nie dostała się nawet odrobina żółtka. Najlepiej użyć miski szklanej lub metalowej, plastikowe naczynie nie jest polecane do ubijania białek, ponieważ dosyć trudno je całkowicie odtłuścić, a tak jak napisałam wcześniej, tłuszcz nie sprzyja dobremu ubiciu piany z białek, co jest kluczowe dla otrzymania puszystego biszkoptu.

Czy do biszkoptu trzeba dodawać proszek do pieczenia?

Nie. Biszkopt to ciasto, które powinno się udać bez proszku do pieczenia. Ale.. Powyższego przepisu nie zalecałabym wykonywać bez proszku do pieczenia. Poprzez silne ubicie białek i stosunkowo małą ilość mąki ten biszkopt jest delikatny, co sprawia że może opadać po upieczeniu. Próbowałam robić ten biszkopt bez proszku i niestety zdarzyło się, że mi opadł. Nie uważam jednakże, że tak się stanie za każdym razem, bo nawet sami w komentarzach wstawiacie zdjęcia tego biszkoptu, który znakomicie udał się bez dodatku proszku. Uważam jednak, że istnieje takie prawdopodobieństwo i żeby je zniwelować odradzam ten przepis pozbawiać proszku do pieczenia.

Natomiast przepis na biszkopt, który doskonale udaje się bez proszku do pieczenia znajdziesz tutaj. W nim ubija się całe jajka bez oddzielania białek i żółtek, stosując wysokie ale nie maksymalne obroty miksera. Wszystko to sprawia, że biszkopt nie jest za bardzo napowietrzony, nie wyrasta bardzo mocno, a po upieczeniu nie opada prawie w ogóle.

W czym upiec biszkopt?

Najlepiej w rancie cukierniczym. Polecam zaopatrzyć się w taki z regulowaną średnicą, dzięki czemu można upiec ciasto o pożądanej wielkości.

Jak upiec biszkopt w rancie?

Rant ustaw na wybraną średnicę. Na blaszkę piekarnikową wyłóż arkusz papieru do pieczenia i na nim ustaw rant. Przełóż do rantu przygotowane ciasto, wyrównaj i upiecz biszkopt w zalecanej temperaturze. Nie ma potrzeby zabezpieczania spodu rantu dodatkowym papierem do pieczenia. W przypadku biszkoptu ciasto nie jest na tyle rzadkie, aby wyciekło z rantu. Byłoby to konieczne w przypadku innych ciast, które mają bardzo lejącą strukturę przed pieczeniem.

Jak wyciągnąć upieczony biszkopt z rantu?

Biszkopt należy wyciągać z formy po całkowitym ostudzeniu. Ostrym nożem, najlepiej dosyć giętkim, przejedź zdecydowanym ruchem wzdłuż boków rantu, starając się jak najbardziej dociskać ostrze noża do ścianek rantu. Następnie zdejmij rant i gotowe!

Jak upiec biszkopt w tortownicy?

Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie trzeba wykładać papierem, ale jeśli ciasto sięga wyżej niż 3/4 wysokości tortownicy, warto to zrobić żeby w trakcie pieczenia nie wylało się poza formę.

Jak upiec biszkopt w prostokątnej blaszce?

Dno blaszki wyściel papierem do pieczenia. Aby papier równo przylegał, dno blaszki posmaruj w rogach odrobiną masła, dzięki temu arkusz papieru przyklei się do dna blaszki i nie będzie się przesuwał podczas wlewania ciasta.

Przelej ciasto do przygotowanej blaszki pamiętając, aby ciasto nie sięgało wyżej niż 3/4 wysokości blaszki.

Czy boki rantu smarować masłem?

Nie. Boki rantu nie powinny być smarowane tłuszczem. To samo tyczy się tortownicy i blaszki. Uważa się, że po natłuszczonej powierzchni biszkopt słabiej się wspina w trakcie rośnięcia w piekarniku, a po upieczeniu może się z takiej powierzchni „ześlizgiwać”, co spowoduje nieładne opadanie ciasta.

Boków formy nie powinno się także wykładać papierem do pieczenia, biszkopt może się później kurczyć w trakcie stygnięcia.

Jak przechowywać biszkopt?

Ile wcześniej upiec biszkopt?

Dobrze upiec biszkopt dzień wcześniej, taki nieco „odstany” biszkopt będzie się lepiej kroił. Po dobrym wystudzeniu, biszkopt polecam szczelnie zawinąć w folię spożywczą, a następnie wstawić do lodówki na noc.

Czy biszkopt można zamrozić?

Tak! Biszkopt świetnie nadaje się do mrożenia. Najlepiej przed zamrożeniem pokroić biszkopt na blaty, następnie szczelnie owinąć całość folią spożywczą. Ja dodatkowo jeszcze umieszczam każde mrożone ciasto owinięte folią, w dodatkowej foliowej reklamówce – to zabezpiecza ciasto przed wciąganiem zapachów z zamrażalnika.

Jak długo biszkopt może leżeć w zamrażarce?

Dobrze zabezpieczony biszkopt można przechowywać w zamrażalniku około miesiąc. Dłużej nie polecam, ponieważ nawet dobrze zabezpieczone ciasto chłonie zapachy pochodzące z innych mrożonych produktów. Teoretycznie ciasto się nie zepsuje, ale po dłuższym czasie mrożenia będzie wyczuwalny nieprzyjemny smak.

Jak pokroić biszkopt?

Jeśli robisz dużo tortów, to polecam Ci zaopatrzyć się w dobrej jakości nóż strunowy do krojenia biszkoptu. Jeśli nie pieczesz dużo lub nie chcesz inwestować w kolejny gadżet, doskonale do krojenia biszkoptu nada się ząbkowany nóż do krojenia pieczywa.

Jak pokroić biszkopt nożem do chleba?

Na początku zetnij ewentualną górkę ciasta powstałą podczas pieczenia. Aby pokroić biszkopt nożem do chleba, należy najpierw wyznaczyć sobie grubość każdego blatu biszkoptu. Można to zrobić „na oko” nacinając biszkopt w wyznaczonych miejscach. Jeśli chcesz to zrobić bardziej precyzyjnie, możesz zmierzyć biszkopt linijką i zaznaczyć miejsca cięcia biszkoptu wykałaczkami.

Następnie za pomocą noża zrób kilkumilimetrowe nacięcie na całym obwodzie biszkoptu. Gdy już masz nacięcie na biszkopcie, zagłębiając nóż w to nacięcie poprowadź go przez środek biszkoptu. Nie trzeba używać dużo siły, nóż powinien gładko zagłębić się w wykonane nacięcie. Zobacz to na poniższym wideo:

YouTube player

 

Co zrobić jeśli nie mam obrotowego talerza?

Obracanie biszkoptem w trakcie wycinania blatów jest bardzo pomocne. Jeśli nie masz obrotowego talerza, polecam użyć plastikowej sztywnej podkładki, takiej przeznaczonej do zabezpieczania blatu przed pobrudzeniem w trakcie posiłku. Taka podkładka będzie się ślizgać na większości blatów kuchennych, dzięki czemu z łatwością będzie można obracać biszkopt.

158 komentarzy
najnowsze
najstarsze
Inline Feedbacks
View all comments