Czy istnieje przepis na kruche i lekkie faworki bez ubijania? Owszem istnieje, faworki czy też chrust wychodzą z niego naprawdę znakomite. Dla mnie to najlepszy przepis na faworki z jakiego do tej pory korzystałam. Zapraszam!
Czas przygotowania: 60 min
Czas oczekiwania: 30 min
Czas smażenia: ok. 60 min
Składniki: (na trzy duże talerze faworków)
- 500 g mąki pszennej
- 4 żółtka
- ok. 200 g śmietanki 30%
- 1 łyżka octu lub spirytusu
* Porcja z 500 g mąki jest duża, wystarczyła dla czterech żarłoków na dwa dni. Następnego dnia faworki też były pyszne i chrupiące, tylko nie należy ich niczym przykrywać.
Przygotowanie:
- Mąkę wsyp do miski, dodaj żółtka, ocet i wymieszaj.
- Stopniowo dodaj śmietankę w ilości takiej żeby swobodnie zagnieść ciasto.
- Wyrabiaj ciasto dłońmi przez ok. 10 min.
- Przykryj je folią spożywczą lub ściereczką i odstaw na 30 min.
- Po tym czasie podziel ciasto na mniejsze części (ok. cztery) i po kolei z każdej części formuj w dłoniach kształt prostokąta, a następnie rozwałkuj go na bardzo cienki placek. Pozostałą część ciasta przykryj folią lub ściereczką żeby nie wyschła.
- Za pomocą radełka lub noża pokrój rozwałkowane ciasto na pasy o szerokości ok. 2,5 cm, a następnie podziel je wzdłuż na dwie lub trzy części, w zależności od pożądanej długości faworków.
- W środku każdego faworka wytnij otwór.
- Przeplataj jeden koniec faworka przez wycięty otwór wywijając go na drugą stronę.
- Olej rozgrzej do temp. 175°C i smaż faworki na złoty kolor z obu stron.
- Usmażone ciastka odsącz na ręczniku kuchennym z nadmiaru tłuszczu.
- Gotowe faworki posyp cukrem pudrem.
Wskazówki:
- Ilość śmietanki będzie zależała od wilgotności mąki, może być potrzebne trochę więcej lub trochę mniej niż 200 g.
- Ciasto na faworki rozwałkuj bardzo cienko, jak zobaczysz że stolnica zaczyna prześwitywać wtedy ciasto jest dobrze rozwałkowane . Im cieńsze ciasto, tym bardziej chrupiące później faworki po usmażeniu. Pamiętaj, że cienkie ciasto smaży się bardzo szybko i łatwo je przypalić.
- W trakcie smażenia olej coraz bardziej zacznie się pienić więc nie wlewaj zbyt dużej ilości do garnka, bo wykipi. Żeby zniwelować pienienie się tłuszczu wlej do niego kieliszek spirytusu (przed rozgrzaniem).
- Jeśli nie masz termometru kuchennego możesz sprawdzić czy olej jest wystarczająco nagrzany wrzucając na próbę kawałek ciasta, jeśli od razu olej zacznie bąbelkować a ciasto szybko wypłynie na powierzchnię, to olej jest wystarczająco nagrzany. Trzeba też pamiętać żeby nie przegrzać tłuszczu bo faworki będą się przypalać.