Karpatka z masą budyniowo-śmietanową

Przepis na tradycyjną karpatkę z podkręconą nieco masą budyniową z dodatkiem bitej śmietany. Ciasto pęknie wyrosło a masa wyszła bardzo lekka i puszysta.

Tą karpatkę zrobiłam inaczej niż zwykle, bo wykorzystałam gotową mieszankę do robienia ciasta parzonego. Kupiłam ją przy okazji robienia ciasta góra lodowa z masą do karpatki. Potrzebowałam wtedy tylko gotowej masy, ale przez przypadek wzięłam opakowanie z mieszanką na masę i ciasto. Skoro już miałam tą mieszankę, to karpatka sama ustawiła się w kolejce do upieczenia. Składnikami mieszanki są mąka i proszek do pieczenia. Po raz pierwszy piekłam karpatkę z proszkiem do pieczenia i powiem szczerze jestem naprawdę pod wrażeniem gór, które mi wyrosły podczas pieczenia. Ciasto wygląda zdecydowanie inaczej niż bez proszku, polecam spróbować, efekt może Was miło zaskoczyć.

Czas przygotowania: 100 min + czas na studzenie

Czas pieczenia: 35 min

Czas chłodzenia: min. kilka godzin

 

Składniki:

Ciasto parzone: (na blachę 32×42 lub dwie blaszki 25×35)

  • 250 ml wody
  • 125 g masła
  • 140 g mąki
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 jajka

* Możecie też użyć gotowej mieszanki Gellwe, w której jest mąka z proszkiem do pieczenia.

Masa budyniowo-śmietanowa:

  • 500 ml mleka
  • 6 żółtek
  • 100 g cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 75 g mąki ziemniaczanej
  • 200 g masła
  • 250 g śmietanki 30 %

Wykonanie:

Ciasto parzone:

Wodę wlej do garnka, dodaj masło i doprowadź do wrzenia. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i wsyp do gotującego się płynu. Mieszaj energicznie do powstania jednolitej konsystencji. Odstaw do ostygnięcia. Dodaj pojedynczo jajka, po każdym z nich dokładnie miksując masę. Przygotuj blaszkę: posmaruj ją masłem i oprósz mąką.

* Ja użyłam do tego przepisu dużej blachy z piekarnika o wymiarach 32×42 bo taką miałam ale ciasta wystarczy na dwie blaszki 25×35.  

* Zostało mi nieco ciasta, z którego zrobiłam 7 ptysi.

Rozprowadź ciasto na blaszce tworząc cienką warstwę. Blachę wstaw do piekarnika nagrzanego do 210°C i piecz przez 20 min, następnie zmniejsz temp. do 150°C i piecz kolejne 15 min. Jeśli ciasto robisz w dwóch blaszkach, upiecz najpierw jedną, potem drugą.

* W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika

Upieczone ciasto pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Jeśli jak ja pieczesz ciasto w jednej blaszce, przekrój je na dwie równe części.

Masa budyniowo-śmietanowa:

Mleko zagotuj. Żółtka utrzyj z cukrami na jasną i puszystą masę. Dodaj mąkę ziemniaczaną i zmiksuj. Nie przestając miksować, wlej cienką strużką wrzące mleko. Przelej całość do garnka i gotuj na małym ogniu przez 2 min, cały czas mieszając. Odstaw do całkowitego wystudzenia.

Miękkie masło zmiksuj na puszystą masę. Cały czas miksując dodaj po jednej łyżce zimnego budyniu. Dobrze utarta masa powinna być gładka i puszysta.

Miskę i ubijaczki do miksera włóż na chwilę do zamrażalnika, dzięki temu śmietana szybciej się ubije. Następnie ubij śmietankę na sztywny krem. Dodają ją do masy budyniowej, mieszając szpatułką.

Krem wyłóż na jeden blat ciasta parzonego, przykryj drugim i lekko dociśnij. Ciasto schłódź w lodówce przynajmniej przez kilka godzin. Przed podaniem posyp cukrem pudrem.

karpatka przepis z bitą śmietaną

Moje uwagi i spostrzeżenia:

  • Po raz pierwszy dodałam do ciasta parzonego proszek do pieczenia i naprawdę wyrosły mi Karpaty! Proszek do pieczenia nie jest jednak konieczny i bez niego ciasto też wyrośnie, ale górki będą nieco mniejsze. Paradoksalnie takie duże góry, pomimo że wyglądają obłędnie, to są potem trudniejsze w napełnieniu kremem, a potem jedzeniu.
  • Ważne jest pieczenie ciasta parzonego w odpowiednio wysokiej temperaturze, to sprzyja jego rośnięciu. Po 20 min. temperaturę należy zmniejszyć, inaczej ciasto przypali się z wierzchu a będzie surowe w środku.
  • Pamiętaj żeby dobrze wysmarować blaszkę i oprószyć ją mąką. Wydawać by się mogło, że ciasto poprzez dużą zawartość masła nie powinno przyklejać się do formy. Tak jednak nie jest! Ciasto przywiera i to bardzo mocno, bez posmarowanej blachy prawie nie możliwe jest późniejsze wyciągnięcie ciasta.
  • Masło do masy budyniowej powinno być miękkie ale nie za bardzo, nie powinno się „mazać”.
  • Śmietanka powinna być ubita na naprawdę sztywny krem.
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments