Przepis na te faworki to przepis mojej mamy, która zawsze w okolicach karnawału robiła właśnie takie faworki, w moim domu zwane chrustem. Są miękkie i puszyste, a smakowo są połączeniem chrustu, pączków i oponek. Polecam ten nietypowy przepis, bo warto!
Czas przygotowania: 50 min
Czas rośnięcia ciasta: 60-90 min
Czas smażenia: 20 min
Składniki: (na dwa talerze faworków)
- 250 g mąki (1 i 1/2 szklanki)
- 15 g drożdży świeżych (lub 5 g suszonych)
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 120-150 ml ciepłego mleka (ok. 2/3 szklanki lub nieco mniej w zależności „ile mąka zabierze”)
- 2 żółtka
- 50 g zimnego masła
- olej lub smalec do smażenia
Przygotowanie:
- Zrób zaczyn: drożdże rozdrobnij do szklanki lub miseczki, dodaj łyżeczkę cukru i rozetrzyj aż całość stanie się płynna, dodaj 2 łyżeczki mąki i klika łyżek ciepłego mleka, wymieszaj do uzyskania konsystencji kwaśnej śmietany. Przykryj ściereczką i odstaw aż zaczyn urośnie dwukrotnie (ok. 10 min).
* Do zaczynu dodaj mąkę, cukier i mleko ze składników odmierzonych do robienia faworków. Z suszonych drożdży nie trzeba robić zaczynu, dodaj je od razu do mąki i pozostałych składników.
- W czasie wyrastania zaczynu wysyp resztę mąki na stolnicę, dodaj cukier i cukier waniliowy oraz zimne masło i posiekaj do uzyskania kruszonki
- Uformuj kopczyk, zrób w środku dołek, do którego dodaj wyrośnięty zaczyn, roztrzepane żółtka i pozostałe mleko
* Mleko dodaj stopniowo sprawdzając ile zabierze mąka, tak aby uzyskać miękkie i gładkie ciasto, które nie klei się do rąk.
- Uformuj z ciasta kulę, przykryj folią i ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok. 60-90 min (do podwojenia objętości
- Po tym czasie rozwałkuj ciasto na cienki placek o grubości ok. 2 mm
- Podziel na pasy o szerokości ok. 2 cm, a następnie przetnij w poprzek, tak aby uzyskać paski ciasta, które zmieszczą się w Twoim naczyniu do smażenia
- W każdym pasku po środku zrób nacięcie, a następnie przeciągaj jeden koniec faworka przez otwór, wywijając go na drugą stronę. Jeśli nie wiesz jak polecam obejrzenie filmiku, tam wszystko przejrzyście pokazałam.
- Faworki przykryj ściereczką, a w tym czasie nagrzej olej lub smalec
* Polecam nagrzewanie tłuszczu na średnim ogniu, jego temperatura będzie odpowiednia jeśli wrzucony doń kawałek ciasta od razu zacznie się smażyć.
- Smaż faworki z obu stron na złocisty kolor
- Po usmażeniu jeszcze ciepłe posyp cukrem pudrem