Co to jest kąpiel wodna?

Kąpiel wodna jest coraz popularniejszą metodą stosowaną przy pieczeniu sernika. Czym jest i jak przygotować kąpiel wodną, dowiesz się z poniższego wpisu.

Po co ta kąpiel wodna?

Dzięki unoszącej się w piekarniku parze wodnej ciasto po upieczeniu będzie bardziej kremowe i delikatne. Ponadto dzięki temu, że nie będzie wysychać w trakcie pieczenia, jest większa szansa że nie popęka. Kąpiel wodną stosuje się najczęściej przy pieczeniu serników lub innych ciast, które wymagają zachowania wilgotnej i delikatnej struktury. Często też tą metodę wykorzystuje się przy pieczeniu chleba.

W największym skrócie chodzi o to, aby w piekarniku cały czas unosiła się para wodna podczas pieczenia. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką/posiadaczem piekarnika z funkcją pary, przygotowanie kąpieli wodnej będzie oznaczało tylko włączenie odpowiedniego przycisku. Jeśli natomiast nie masz wbudowanej funkcji pary, zastosuj się do jednej z poniższych metod, aby uzyskać w piekarniku kąpiel wodną.

Jak przygotować kąpiel wodną?

Jest to tak na prawdę bardzo prosta sprawa, wystarczy że skorzystasz z jednego z poniższych sposobów:

  1. Tortownicę lub blaszkę, w której będzie pieczone ciasto, owiń szczelnie folią aluminiową, najlepiej dwukrotnie, wtedy ryzyko że folia przecieknie będzie jeszcze mniejsze. Rozgrzej piekarnik do wymaganej temperatury i zagotuj wodę w czajniku. Tortownicę/ blaszkę z ciastem połóż na rozgrzanej blaszce, a następnie wylej na blaszkę wrzątek do wysokości ok. 1 cm, zamknij piekarnik i piecz sernik przez wymaganą ilość czasu. Ten sernik piekłam w taki właśnie sposób.
  2. Przygotuj naczynie żaroodporne i napełnij je wrzątkiem do wysokości 1-2 cm. Do rozgrzanego piekarnika wstaw tortownicę z ciastem i obok ustaw naczynie z wrzątkiem. Jeśli nie zmieści się na tej samej półce, ustaw je poniżej na kratce.

Sernik  w kąpieli wodnej jest dużo lepszy

Zastosowanie tej prostej metody do pieczenia sernika, sprawi że wypiek będzie bardziej kremowy, delikatny i nie popęka w trakcie pieczenia. Zapraszam do skorzystania z moich przepisów na serniki, w których często korzystam z metody kąpieli wodnej.

sernik kąpiel wodna

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments