Tort z kremem czekoladowym. Drip z mlecznej czekolady

Tort potrójnie czekoladowy: czekoladowy biszkopt przełożony czekoladowym kremem do tego polewa z mlecznej czekolady, dla przełamania konfitura z wiśni. Pyszny i elegancki, polecam.

Czas przygotowywania: 90 min

Czas pieczenia: 35-45 min

Czas chłodzenia: co najmniej 1 godzina

Składniki: (na tortownicę 21 cm)

Biszkopt:

  • 7 jaj
  • 165 g cukru
  • 130 g mąki
  • 45 g kakao
  • 1 czubata łyżka skrobi ziemniaczanej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

* Proporcje na biszkopt dla różnych wielkości tortownic:

biszkopt kakaowy proporcje

Krem czekoladowy:

  • 500 ml śmietanki 36 %
  • 250 ml śmietanki 30%
  • 400 g serka mascarpone
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 200 g lekko gorzkiej czekolady (ok. 50 % masy kakaowej)

Dodatkowo:

  • słoiczek konfitury wiśniowej ok. 300 g
  • płyn do nasączania (może być osłodzona herbata z dodatkiem alkoholu lub sok z wiśni, czarnej porzeczki)

Drip:

  • 100 g mlecznej czekolady
  • 50 g śmietanki 30 %

* Proporcje składników na tortownice o różnej wielkości:

proporcje tort czekoladowy

Wykonanie:

Biszkopt:

Wymieszaj mąkę, skrobię, kakao i proszek do pieczenia. Żółtka oddziel od białek. Białka ubij ze szczyptą soli, gdy piana zacznie się robić sztywna, zacznij stopniowo dodawać cukier. Następną porcję cukru dodaj dopiero gdy poprzednia się rozpuści. Dodaj żółtka i krótko zmiksuj na mniejszych obrotach. Odstaw mikser i resztę składników połącz za pomocą szpatułki. Ciasto wylej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 160° przez ok. 35-45 min, do suchego patyczka. Po upieczeniu pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Następnie odkrój górną wypukłą część a resztę podziel na trzy krążki.

* Biszkopt możesz też upiec w obręczy cukierniczej, która jest na tyle wysoka że boków nie trzeba wykładać papierem do pieczenia. Ta obręcz zwana też rantem cukierniczym ma jeszcze dodatkową zaletę, ma regulowaną średnicę, więc tak naprawdę zastępuje kilka różnych tortownic, czyli oszczędza miejsce w szafkach. Oprócz tego idealnie nadaje się do składania tortu, boki wychodzą równe i dzięki temu tynkowanie jest dużo mniej pracochłonne.

* Biszkopt najlepiej upiecz dzień przed składaniem tortu. Ostudzony zawiń szczelnie w folię spożywczą i włóż na noc do lodówki. Przekrój dopiero przed składaniem tortu. Tak przechowywany biszkopt dużo łatwiej się kroi.

Zajrzyj do wpisu: Jak zrobić idealny biszkopt kakaowy, tam znajdziesz więcej wskazówek oraz wideo z instrukcjami.

Krem czekoladowy:

Śmietanka i mascarpone muszą być bardzo dobrze schłodzone. Miskę i ubijaczki do miksera włóż do zamrażalnika na 15 min przed przygotowywaniem kremu.

Czekoladę połam na mniejsze kawałki i rozpuść w kąpieli wodnej. Odstaw do czasu przygotowania reszty składników.

Śmietankę, mascarpone i cukier puder umieść w schłodzonej misce i ubij na prawie sztywną masę. Dodaj czekoladę i wymieszaj krótko na wysokich obrotach miksera. Na tym etapie krem powinien być sztywny i gęsty, trzeba uważać żeby go nie przebić.

* Czekolada musi być lekko ciepła, w innym przypadku zetnie się w kontakcie z zimną śmietanką. W moim przypadku tak się stało i krem nie jest jednolity tylko przypomina krem straciatella.

Składanie tortu:

Odłóż część kremu żeby wykonać dekorację na górze tortu, ok. 5 kopiatych łyżek.

Pierwszy krążek biszkoptu umieść na specjalnym podkładzie lub na innej płaskiej powierzchni. Nie na talerzu bo będzie Ci trudno wygładzić boki tortu. Najlepiej żeby to było naczynie na którym później podasz tort.

Przed położeniem biszkoptu podkład posmaruj odrobiną kremu, dzięki temu tort nie będzie się przesuwał w trakcie dekoracji.

Biszkopt nasącz przygotowanym wcześniej płynem, wystarczy ok. 5 łyżek lub więcej jeśli Twój biszkopt wyszedł suchy.

Krem czekoladowy przełóż do worka cukierniczego i wyciśnij warstwę kremu wzdłuż krawędzi biszkoptu. Środek posmaruj połową konfitury wiśniowej. Konfiturę pokryj warstwą kremu.

Następnie połóż kolejny krążek biszkoptu i przyciśnij. Postępując dokładnie tak samo jak wcześniej, przygotuj drugą warstwę tortu. Przykryj ostatnim krążkiem biszkoptu i nasącz go. Wierzch i boki tortu posmaruj masą, wygładź za pomocą łopatki i specjalnej packi.

* Jeśli nie masz narzędzi cukierniczych do wygładzania możesz użyć zwykłej ekierki lub linijki.

Gotowy tort umieść w zamrażalniku na ok. godzinę.

Czekoladę połam na mniejsze kawałki. Śmietankę podgrzej prawie do momentu zawrzenia i zalej nią czekoladę. Odstaw na kilka minut a następnie wymieszaj aż czekolada całkiem się rozpuści. Łyżeczką wylej odrobinę polewy i sprawdź czy dobrze zastyga. Jeśli utworzy się sopel i zastygnie na pożądanej przez ciebie wysokości, zrób cały drip. Najpierw łyżeczką wykonaj drip na bokach tortu, następnie wylej resztę czekolady na górę tortu i rozprowadź szpatułką.

* Szczegółowy sposób wykonania dripu pokazałam tutaj lub tutaj.

Górę tortu ozdób za pomocą rękawa cukierniczego. Tort jest gotowy, smacznego!

tort czekoladowy z dripem z mlecznej

tort czekoladowy

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments