Sernik – ile jest rodzajów najlepszego ciasta na świecie?

Gdybyśmy mieli stwierdzić, co tak naprawdę łączy Polaków, to jest to zdecydowanie miłość do sernika. A co dzieli? Rodzynki w tym serniku. Całe szczęście powstało zdecydowanie więcej przepisów, niż te dwa wymienione, dlatego jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie swój ulubiony rodzaj tego ciasta, którego najważniejszym składnikiem jest biały ser twarogowy.

Znawcy serników szacują, że istnieje około 1000 wariantów tego pysznego deseru! Naszym zdaniem, jest ich zdecydowanie więcej. Co rodzina to nieco inny przepis – a każdy z nich jest wyjątkowy. Jedni stawiają na dodatki, inni na pieczenie, a jeszcze inni preferują wersję na zimno. Na pewno też masz swój ulubiony przepis zapisany w starym zeszycie, a może robiłaś to ciasto już tyle razy, że znasz go na pamięć?

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Czy pamiętasz atmosferę jaka towarzyszyła przygotowaniom świątecznej uczty? Malowanie pisanek, mamę krzątającą się w kuchni i tatę, który zapraszał do zastawionego jajecznymi potrawami stołu? Najważniejszym punktem programu był jednak klasyczny sernik i jego słodki aromat, który unosił się w całym domu. Każdy z niecierpliwością wyczekiwał momentu, w którym można było przejść do deseru.

Jak kiedyś, tak i teraz na stole nie może zabraknąć tego wyjątkowego wypieku, który jest mocno utożsamiany z czasem Świąt Wielkanocnych. Czy pojawi się sernik w wersji tradycyjnej? A może sernik japoński, wiedeński, z owocami, na zimno, z polewą czekoladową, z kruszonką cynamonową, z bitą śmietaną, z chałwą, z pistacjami, z bakaliami, z kajmakiem, z posypką z cukierków lub z cytrusami… Ile rodzajów sernika przychodzi Ci do głowy? Czy na myśl o jego nieziemskim smaku cieknie Ci ślinka? A może sam wymyślisz swój, unikalny i wyjątkowy rodzaj sernika? Zachęcamy do eksperymentów w kuchni. Przekonasz się, że sernik to ciasto proste w przygotowaniu, pyszne i efektowne!

Mimo różnorodności w dodatkach i sposobie przygotowania sernika, podstawa zazwyczaj jest podobna. Do przygotowania sernika potrzebujemy białego sera twarogowego, trzykrotnie zmielonego. Bez niego nie ma mowy o serniku! Do tego jajka, cukier i budyń. Niektórzy dodają jeszcze olej.

Ważnym aspektem w przygotowaniu sernika jest proces pieczenia – jeżeli przygotowujemy go w tej wersji. Nie wyciągamy sernika z piekarnika, póki sam nie wystygnie. Wiemy, że często trudno się powstrzymać, by nie otworzyć i nie sprawdzić, czy nasz wypiek jest idealny. Warto być cierpliwym. Gdy poczekamy z wyciągnięciem ciasta do wystygnięcia, wtedy mamy pewność, że sernik nie popęka. A później możemy dać się ponieść naszej kulinarnej wyobraźni i dodać wszystko co lubimy –owoce, bakalie, polewy, czekoladę czy cukier puder.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy ciepłych, rodzinnych, spokojnych i pogodnych świąt! Niech ten czas będzie pełny pysznego sernika i cudownych wspomnień, a przygotowania sprawią Wam wiele przyjemności. W końcu pieczenie to sama radość.

Po więcej ciekawostek na temat sernika zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku „Ja Cię SERniczę

Artykuł Sponsorowany.
Program „Ja Cię SERniczę” sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka.