Sekrety ciasta kruchego

Większość przepisów, w których wykorzystywane jest kruche ciasto zaleca użyć zimnego masła do jego wykonania, tymczasem to wcale nie jest dobry pomysł…

Zapraszam do obejrzenia wideo na moim kanale Słodki Blog na Youtube

YouTube player

Dlaczego kruche ciasto lepiej zrobić z masła w temperaturze pokojowej?

Zawsze używałam zimnego masła do kruchego ciasta ale ten proces siekania a potem wałkowania schłodzonego ciasta był taki mozolny, po prostu tego nie lubiłam. Aż kiedyś ktoś mi pokazał, że można użyć miękkiego masła! Wykonanie ciasta w tym przypadku jest dużo łatwiejsze, na początku łączy się masło z mąką i cukrem pudrem wcierając je jak przy robieniu kruszonki. Oczywiście można użyć do tego celu robota z końcówką w kształcie haka;) Po uzyskaniu kruszonki dodajemy żółtka rozbełtane z odrobiną soli. Krótko wyrabiamy do otrzymania zwartego ciasta. I tym oto bardzo prostym sposobem mamy kruche ciasto:)

Teraz możemy przejść do przełożenia ciasta do foremki. Robimy to albo wylepiając ciasto dłońmi albo wałkując je na określoną grubość. A teraz gwóźdź programu;) Ciasto trzeba schłodzić, a najlepiej to zrobić wkładając je do zamrażarki na co najmniej 30 min.

Użycie miękkiego masła o mazistej konsystencji jest także zalecane w starych książkach do nauki zawodu cukiernika. Tylko tym sposobem osiągniemy idealne połączenie składników ciasta.

Co więcej, sprawdziłam różnicę po upieczeniu ciasta z zimnego masła i z takiego o temperaturze pokojowej. Rezultat mnie zaskoczył, ciasto z miękkiego masła było wyraźnie bardziej miękkie i kruche po upieczeniu, zwyczajnie smaczniejsze! Oczywiście oba ciasta zrobiłam z tego samego przepisu, różniły się jedynie temperaturą masła.

Polecam Wam skorzystanie z tego prostszego i bardziej efektywnego sposobu robienia ciasta kruchego. A jeżeli chcecie jeszcze bardziej zwiększyć kruchość ciasta zastąpcie w przepisie część zwykłej mąki pszennej krupczatką. Proporcje obu mąk mogą być różne w zależności od indywidualnych upodobań.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments