Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy? Rodzaje ekspresów

Rodzaj kawy, system spieniania mleka i dozowanie ilości ziaren na filiżankę to przydatne cechy ekspresu, które pozwalają na szybkie i dokładne przygotowanie naszego ulubionego wariantu tego napoju. Z jakich jeszcze powodów warto wybrać ekspres do kawy?

1. Dlaczego warto zdecydować się na ekspres do kawy?
2. Rodzaje ekspresów do kawy
3. Latte macchiato, cappuccino, espresso macchiato i wiele innych – największe zalety posiadania ekspresu
4. Ekspres DeLonghi – jakie cechy powinien mieć?
5. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy?

Dlaczego warto zdecydować się na ekspres do kawy?

Kawa to dla wielu z nas napój, bez którego nie wyobrażamy sobie dnia – szczególnie w ciągu tygodnia, gdy pracujemy. Niezależnie od tego, czy postrzegamy ją jako miły dodatek do śniadania, czy jej picie urasta dla nas do rangi rytuału i chwili dla siebie, jakość i moc kawy zawsze jest istotna. W sytuacji, gdy często sięgamy po kawę w domu, jej lepsze przygotowanie zaczyna stawać się istotne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które poza tradycyjnym espresso lubią także bardziej wyrafinowane warianty, jak caffe latte, cappuccino, espresso lungo czy macchiato. Ręcznie spienione mleko czy zwykła śmietanka mogą nie dostarczyć nam podobnych wrażeń smakowych. Z tego powodu warto rozważyć zakup ekspresu, z którego pomocą będziemy w stanie przygotować sobie dowolną kawę w bardzo krótkim czasie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe,_DeLonghi.bhtml.

Rodzaje ekspresów do kawy

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów ekspresów, z których każdy ma swoje zalety i wady. Do najpopularniejszych zaliczymy:

  • ekspresy przelewowe: to najbardziej podstawowa i ekonomiczna konstrukcja. Mechanizm jej działania opiera się o zalewanie zmielonych ziaren kawy gorącą wodą. Sprawdzi się u osób, które najbardziej cenią sobie proste, mocne espresso;
  • ekspresy automatyczne ciśnieniowe: są najbardziej zaawansowaną formą ekspresu, jaki możemy obecnie wybrać. Cały proces parzenia kawy zachodzi automatycznie; jedyne, co musimy zrobić, to umieścić kawę, wodę i gorące mleko we wskazanych pojemnikach. Ekspresy ciśnieniowe DeLonghi z automatycznym mechanizmem parzenia kawy to najdroższa opcja, ale jednocześnie najwygodniejsza w codziennym użytkowaniu;
  • ekspresy ciśnieniowe na kapsułki: aby móc przygotować kawę w ekspresie tego typu, musimy zakupić ją w specjalnych kapsułkach. Jest to wygodne, ponieważ nie odmierzamy ziaren samodzielnie i zawsze uzyskamy podobny efekt. Regulacja mocy kawy odbywa się poprzez wybór odpowiadającej nam mieszanki w kapsułce. Jest to również opcja warta uwagi, jeżeli lubimy próbować różnych rodzajów napoju;
  • ekspresy kolbowe ciśnieniowe: są to urządzenia niskociśnieniowe, z pomocą których przygotujemy nie tylko czarną kawę, ale także warianty z kremową, delikatną pianką. To dobry kompromis pomiędzy ceną a jakością urządzenia.

Latte macchiato, cappuccino, espresso macchiato i wiele innych – największe zalety posiadania ekspresu

Ekspresy Philips to gadżet, który powinien mieć w kuchni każdy amator kawy. Dzięki urządzeniu możemy spróbować nowych rodzajów tego napoju, a także za każdym razem przygotować je w idealny sposób. Co więcej, ekspresy do kawy DeLonghi to świetny wybór nie tylko do domu, ale także i do biura, gdzie wiele osób na co dzień wypija filiżankę lub dwie. Dzięki automatyzacji procesu parzenia kawy nie musimy już martwić się o jej samodzielne parzenie, co przyspiesza proces i pozwala nam cieszyć się napojem w dowolnym momencie dnia.
Kolejną zaletą posiadania ekspresu w domu lub biurze jest także oszczędność prądu. Regulacja ilości zaparzanej kawy umożliwia nam ustawienie, jak wiele filiżanek chcemy zapełnić na raz, zużywamy znacznie mniej energii niż przy ręcznym parzeniu kawy. Ekspresy to w większości urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, co dodatkowo czyni je bardziej ekonomicznymi. Wiele ciekawych modeli znajdziesz na stronie: https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe,_Philips.bhtml.

Ekspres DeLonghi – jakie cechy powinien mieć?

Wybierając ekspres ciśnieniowy DeLonghi powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar, typ urządzenia oraz klasę energetyczną. Istotne są także inne kwestie, jak między innymi:

  • wielkość i rozmieszczenie pojemników: każdy ekspres powinien mieć osobny pojemnik na wodę, kawę oraz mleko. Przed zakupem sprawdźmy, jakiej są one wielkości a także gdzie są umieszczone. Ma to znaczenie ze względu na miejsce w kuchni, w którym planujemy ustawić sprzęt;
  • rodzaj wyświetlacza i ilość przycisków: obsługa ekspresu powinna być prosta i intuicyjna, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na wariant automatyczny. Umieszczenie wyświetlacza również ma znaczenie dla wygody użytkowania;
  • sposób czyszczenia: oglądając różne modele urządzeń zadbajmy również o to, aby jego czyszczenie nie było problematyczne. Rozmieszczenie poszczególnych pojemników również jest istotne w tym kontekście.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy?

Wybierając ekspresy DeLonghi warto przede wszystkim zastanowić się, jakiego produktu potrzebujemy, zarówno pod kątem uniwersalności, jak i rozmiarów. Możemy również sprawdzić, jakie rodzaje ziaren kawy są polecane do urządzenia, które przykuło naszą uwagę – tak, aby osiągnąć jak najlepsze efekty podczas parzenia kawy.