Jak zrobić dobry sernik?

sernik-puszysty

Przepisów na serniki są tysiące! Ciągle szukasz swojego ideału? Takiego który jest kremowy ale zarazem lekki? A może chcesz upiec sernik puszysty jak chmurka? Dzisiaj podzielę się z Tobą moimi wskazówkami, jak zrobić dobry sernik. A możesz mi wierzyć trochę tych wskazówek mam, bo sernik to moje ulubione ciasto, które piekę przy każdej możliwej okazji!

Jaki ser na sernik wybrać?

Ser jest podstawą przy pieczeniu sernika. To od jego jakości będzie zależał finalny efekt.

Jeśli chcesz upiec na prawdę dobry sernik, polecam użycie jak najlepszego twarogu, najlepiej tłustego bądź półtłustego, trzykrotnie zmielonego w maszynce. Ja często też używam sera z wiaderka firmy Wieluń, moim zdaniem jest nawet lepszy niż niektóre twarogi w kostce przeznaczone do zmielenia. Polecam ten przepis na sernik puszysty jak chmurka, wychodzi zjawiskowy. Pamiętaj tylko, że aby się udał należy użyć najlepszej jakości sera, bez tego (co sprawdziłam kilkukrotnie) sernik nie wychodzi puszysty i opada po upieczeniu.

Rada

Jeśli nie masz sprawdzonego sera i nie wiesz jakiej jakości jest ten, który kupiłaś/eś, polecam upieczenie sernika z dodatkiem mascarpone. Dzięki specyficznej konsystencji tego sera, jest dużo większe prawdopodobieństwo, że sernik się uda. Polecam mój sprawdzony przepis na sernik z dodatkiem mascarpone, który zawsze się udaje, nie pęka i nie opada po upieczeniu.

Dlaczego sernik pęka w trakcie pieczenia?

Sernik najczęściej pęka jeśli temperatura pieczenia jest za wysoka. Pieczenie w 180°C prawie na pewno spowoduje popękanie sernika. Ja piekę zazwyczaj tylko na początku w wyższej temperaturze np. 180°C, a potem zmniejszam ją do nawet 140°C. Dzięki temu jest dużo mniejsza szansa, że sernik popęka.

Ważną metodą, która zapobiega pękaniu sernika, jest pieczenie w kąpieli wodnej. Jak przygotować kąpiel wodną opisałam tutaj. Dlaczego warto stosować kąpiel wodną? Po pierwsze zmniejsza ryzyko popękania sernika, ale też przeciwdziała nieładnemu opadaniu po upieczeniu. Dodatkowo sernik pieczony w kąpieli wodnej wychodzi bardziej kremowy.

Trzecim ważnym aspektem jest temperatura składników użytych do przyrządzenia sernika. Pamiętaj, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową, czyli powinny być odpowiednio wcześniej wyjęte z lodówki.

Rada: Co zrobić jeśli sernik pęknie?

Czasami pomimo zastosowania się do odpowiedniej temp. pieczenia i innych wskazówek, sernik i tak popęka. Wtedy można zastosować prostą sztuczkę i przyrządzić polewę z kwaśnej śmietany. Wygląda jak lukier i znakomicie ukrywa wszelkie ewentualne spękania. Przepis na tą polewę znajdziesz tutaj.

Dlaczego sernik opada w trakcie pieczenia?

Precyzyjniej w trakcie studzenia. Trzeba wiedzieć, że każdy sernik opadnie po upieczeniu. Każdy. Chodzi o to, aby opadł ładnie czyli żeby pozostał płaski, a przy tym nie stracił swojej puszystości. Pierwsza i najważniejsza zasada: po upieczeniu nie otwieraj piekarnika i studź sernik w zamkniętym piekarniku przez ok. 3 godziny. Dzięki temu temperatura nie będzie spadać diametralnie, tylko delikatnie i stopniowo.

Podsumowanie

Najważniejszą kwestią przy pieczeniu sernika jest ser. Bez dobrego sera nawet zastosowanie się do pozostałych wskazówek, na niewiele się zda. A jeśli macie już dobry ser, to warto skorzystać z pozostałych rad, dzięki temu uzyskacie sernik idealny. Oczywiście dobry wypiek wymaga dobrego przepisu, dlatego zapraszam do sekcji Serniki, znajdziecie tam tylko sprawdzone przepisy na to pyszne ciasto.

sernik z wiaderka